Povinnosti provozovatele klimatizačních zařízení
Provozovatel zajistí pravidelnou kontrolu těsnosti F-plynů prostřednictvím certifikované osoby. Nikoli svépomocí a udržuje zařízení v takovém technickém stavu, aby nedocházelo k úniku chladiva.
Pro provozovatele stacionárních klimatizačních systémů a tepelných čerpadel, které jsou v provozu, nebo dočasně mimo provoz a obsahují regulované látky a F-plyny, vyplívají podle nařízení EU č.517/2014 o F-plynech, závazné od 1.1.2017 tyto legislativní povinnosti:
- Nařízení EU 517/2014 mění zavedený systém limitů kontrol těsnosti látek F-plynů ze stávajících kg na limity vyjádřené ekvivalentem CO2 (dále CO2-eq).
- CO2-eq se vypočítá podle hodnoty GWP daného chladiva. Z praktického hlediska to znamená, že limity kontrol těsnosti budou záležet na množství chladiva v zařízení a na jeho GWP.
Pravidelná kontrola zařízení s náplní chladiv HCFC
Dle zákona č. 86/2002 Sb. z roku 2002 (zákon o ochraně ovzduší) dále dle nařízení Evropského parlamentu týkající se látek, které poškozují ozonovou vrstvu a dle nařízení o fluorovaných skleníkových plynech je nutné u chladících zařízení s 3kg chladiva a více se začnou aplikovat přepočty CO2-eq, provádět pravidelnou kontrolu těsnosti chladivového okruhu.
Kontrola úniku chladiva se provádí v závislosti na množství chladiva v okruhu.
3-30 kg… 1x ročně
30-300 kg… 2x ročně
Nedodržením tohoto zákona může být postihnuto pokutou až do výše 2 mil. Kč.
Pozor
Provozovatel zařízení, na které se vztahuje kontrola těsnosti F-plynů, je povinen vést Evidenční knihu zařízení. Podobu záznamů v ČR upravuje zákon č. 73/2012 a vyhláška 257/2012, které po 1. 1. 2015 zůstávají v platnosti beze změny.
Provozovatel zařízení musí Evidenční knihu zařízení uchovat v místě provozu po dobu 5 let.
Potřebujete revizi klimatizace?
...neváhejte nás kontaktovat